Resim 1
Resim 2
Resim 3
Resim 4
Resim 5
Resim 6
Resim 7
Resim 8
Resim 9
Resim 10
Resim 11
 

Resim 12

Panik yapmayın besilik hayvan ithalatı her an açılabilir! İthalat et fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Besilik hayvan ithalatı yeniden gündemde. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Türkiye'nin büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında bir sorun olmadığını belirtmesine rağmen sektörde besilik hayvan ithalatının açılacağına yönelik ciddi bir beklenti hakim.

Görevden alınan eski Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, 2022 yılından itibaren besilik ve kasaplık hayvan ithalatının bitirileceğini belirtmesine rağmen, hayvan ithalatı Türkiye'nin gündeminden düşmüyor. Özellikle karkas kesim fiyatlarının 90 liraya kadar çıkması, Türkiye'de hayvan varlığının yeniden sorgulanmasına neden olurken, sektörde de besilik hayvan ithalatının çok yakında açılacağına yönelik bir beklenti hakim. Sektörde takip edilen isimlerden olan Eşref Şekerli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda besilik hayvan ithalatının her an açılabileceğini belirtti. 

PANİK YAPMAYIN BESİLİK İTHALATI HER AN AÇILABİLİR! 

Eşker Şekerli, her an besilik hayvan ithalatının açılabileceğini belirterek, besicileri uyardı. Besilik hayvan ithalatının sektörü ve et fiyatlarını nasıl etkileyeceğine yönelik görüşlerini de paylaşan Şekerli, şunları kaydetti: "Şimdiden yazıyorum. Panik yapmaya devam ederseniz zarar etmeye devam edersiniz. Diyelim ki hükümet besilik  ithalat kararı aldı. Arkadaşlar izinler alındı hayvanlar gelindi deyinceye kadar nereden baksanız iki ay dan fazla geçer. Gelen hayvanlar besilik  hayvan olduğu için bunların besiden çıkması minimum 200 gün sürer toplamda 260 gün sonra yapılan besilik ithalatının yansımalarını ancak görebiliriz. Dolayısıyla her zaman yaptığınız gibi panik yaparsanız kaybedersiniz. Kilosunu tamamlamış malı mezbahaya sürmeyin. Kilosunu almış malı bekletmeyin kesin. Gereksiz yağlandırıp malın kalitesini düşürmeyin. Yenisini alın koyun"