Resim 1
Resim 2
Resim 3
Resim 4
Resim 5
Resim 6
Resim 7
Resim 8
Resim 9
Resim 10
Resim 11
 

Resim 12

Tarım Bakanından gübre fiyatlarından muzdarip olan çiftçiye 2023 müjdesi: Kendi gübremizi üreteceğiz!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, gübre fiyatlarından dolayı muzdarip olan çiftçiye 2023 yılı hedef gösterdi. Bakan Kirişçi, "İnşallah 2023’te Karadeniz’deki doğalgazımızla birlikte Samsun ve Karadeniz bölgesinde 1-2 yerde kuracağımız tesislerle kendi gübremizi de artık üretiyor olacağız” dedi. 

Gübre fiyatları bu yıl çiftçinin ana gündemi olurken, gübredeki fahiş fiyat artışlarına karşı hiçbir önlem alınmadı. Gübrede yaşanan fahiş fiyat artışlarından dolayı çiftçinin girdi maliyetleri de katlandı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, gübre fiyatlarından şikayetçi olan çiftçilere 2023 yılını hedef göstererek, "Akaryakıt bizde üretilen bir şey değil, bunu ithal ediyoruz malum. Gübre ki azotlu gübreler doğal gazdan elde edilen, bizim temel girdilerimiz. Doğalgaz da bizde yok. İnşallah 2023'te Karadeniz'deki doğalgazımızda buna da başlayacağız. O zaman Samsun ve Karadeniz bölgesinde 1-2 yerde kuracağımız tesislerle kendi gübremizi de artık üretiyor olacağız." diye konuştu.

BAYRAMLAŞMA PROGRAMI İÇİN BOLU'YU ZİYARET ETTİ

Bayramlaşma programı kapsamında kente gelen Kirişci, Bolu Valisi Ahmet Ümit'i ziyaret ederek Ramazan Bayramı'nı tebrik etti. Çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra AK Parti İl Başkanlığına geçen Kirişci, partililerle bayramlaştı.
Kirişci, daha sonra beraberindeki heyetle 30 Nisan'da 3 ev, ahır, samanlık ve ardiyenin kül olduğu yangında 19 küçükbaş hayvanın da telef olduğu Mudurnu ilçesindeki Sürmeli köyünü ziyaret etti. Burada köy sakinleriyle bayramlaşan Kirişci, evleri yanan 

vatandaşlara "geçmiş olsun" dileğinde bulundu. Ailelerin taleplerini dinleyen Kirişci, gerekli çalışmaların

Kirişci, ziyaretin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangında can kaybı yaşanmamasının en büyük tesellileri olduğunu belirterek, "Bunların hepsi bir şekilde telafi edilecek, yerine konulacak. Konutlar konusunda devlet olarak yardımcı olacağız. Diğer taraftan 19 küçükbaş hayvan konusunda da yine yardımcı olacağız." dedi.

 

TARIMSAL DESTEKLERDE SİSTEM DEĞİŞİYOR BAKANLIK YENİ UYGULAMA BAŞLATACAK

Bakan Kirişci, tarımsal desteklere ilişkin açıklamalarda bulunarak, "İnşallah önümüzdeki günlerde bunu kamuoyumuzla paylaşacağız. O da hem desteklerimizde sadeleştirmeye gideceğiz hem de temel girdiler, yani mazot, gübre, tohum ve ilaç konusunda üreticimizin gün evvelinden elini kolaylaştıracak, onun bunları dert etmemesini sağlayacak yeni uygulama başlatacağız. 2023 ürünlerini inşallah bu yeni sistem sayesinde çiftçiler olarak sadece biz üreteceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki hükümetimiz, devletimiz bunları destekliyor olacak."